Hifi do V70 I. - ako na to?

Užívateľov profilový obrázok
AttilaSVK
Pokročilý
Pokročilý
Príspevky: 340
Dátum registrácie: 24 Okt 2011, 10:00
Vek:: 29
Bydlisko: Nové Zámky

Hifi do V70 I. - ako na to?

Príspevok od užívateľa AttilaSVK » 22 Feb 2017, 14:44

Ahojte!

Po predchádzajúcich autách (C70 I. a Mazda 6) som si zvykol na to, že v aute mám lepší hifi systém. Systém v C70 (zosík od Alpine, repro od Dynaudia) nasadil latku celkom vysoko, hlavne po výmene autorádia, kde som mal k dispozícii aj časovú korekciu jednotlivých kanálov a podobné dobroty. V Mazde systém od Bose bol mierne horší, ale dalo sa na to zvyknúť. Voči V70-ke som naštastie nemal žiadne očakávania, pretože mi išlo hlavne o technický stav auta ako takého. Po zapnutí rádia mi hneď bolo jasné, že sa niekto šťúral v kábloch, pretože výškové repráky nehrali, a predné repro hrali v protifáze. Skrátka som už vedel, že budem mať celkom veľa práce... ale naštastie ma to baví {jazyk}

Rozhodol som sa, že tu budem viesť denník o postupe, aby som mal aj nejaké ohlasy, a aby som sa podelil o skúsenosti, ktoré som získal pri práci. A kto vie, možno aj nejaký iný majiteľ nejakej sedemdesiatky sa rozhodne pridať a trochu si vylepšiť hudbu v aute.

Prvou úlohou bolo zadefinovať cieľ, ktorý chcem dosiahnuť. Tým cieľom bola čo najlepšia kvalita za rozumnú cenu, s tým, že auto zvnútra aj zvonka musí vyzerať bez úprav. Nebude to jednoduché, pretože vyčariť normálne basy pri týchto podmienkach bude celkom zaujímavé... ale o tom to celé je :)

Druhou úlohou bolo určiť, čím budem chcieť dosiahnuť svoj cieľ, teda aké repro si zaobstarať, aký zosilňovač a aké autorádio. Začnime odzadu: rozhodol som sa pre autorádio na kazety, pretože ich počúvam častejšie ako CDčka, s AUX vstupom, takže môžem pripojiť telefón alebo prenosný prehrávač (FiiO X3 II). Na eBayi som našiel rádio Alpine TDA-7565R, ktoré vyhovuje mojim podmienkam a zároveň je z roku 1998, ako aj samotné auto.
So zosilňovačom som mal šťastie, známy mi daroval jeden staručký štvorkanálový Alpine (typ 3554, cca z roku 1990), na ktorom vraj jeden kanál nefungoval, ale stačilo prestriekať kontakty prepínačov čističom kontaktov a hralo to jedna radosť. Tieto staré Alpine-y majú dodnes veľmi dobrú reputáciu vo svete, a ceny na eBayi to tiež ozrkadlujú... rozhodol som sa ho umiestniť pod sedadlo spolujazdca, keďže aj dodatočný zosilňovač sa umiestňuje sem. (okrem toho potrebujem menej káblov, a nebude mi to zaberať miesto v kufri)
S prednými reprákmi som mal dilemu. Mal som vyhliadnuté tri sady, dve od Focalu (PS 165 a ISS 165) a jednu od Audisonu (APK 165). Hneď z fleku som zo zoznamu vyškrtol Focal PS 165 kvôli hĺbke, a po miernom váhaní som sa rozhodol pre Audison, pretože v minulosti som mal dobré skúsenosti s reprákmi značky Hertz (ktoré tiež vyrába rovnaká firma, Elettromedia). Do zadných dverí sa nič nebude montovať, považujem to za zbytočnosť. Zostal nám iba subwoofer, ktorý bude asi najkompromisnejším prvkom v celej zostave. Mám doma celú sadu reprákov z C70, ktoré som dostal zadarmo od kamoša z maďarského C70 klubu, len som si ich musel vymontovať. To znamená, že mám dokopy 4 ks 20cm basových reproduktorov Dynaudio, pravdepodobne je to typ 24W75. Podľa simulácie sa cítia celkom dobre v uzavretej ozvučnici o objeme 40-45 litrov, tak som sa rozhodol týchto ozvučníc mať dve, každú samozrejme s jedným reprákom.

Práce na aute začali, predné dvere som prekábloval, dočasne som osadil Audisony, pretože jeden z pôvodoných basákov chrčal. Zajtra mi má prísť tlmiaci materiál do dverí, takže na víkend som naplánoval aplikáciu tlmiaceho materiálu, normálne osadenie Audisonov vpredu a zapojenie zosilňovača.

Koniec prvej časti, pokračovanie nabudúce :)
Volvo V70 TDI 1998
Bolo: Mazda 6 sedan 2005, Volvo C70 1998, Mazda 323F 1993

Užívateľov profilový obrázok
AttilaSVK
Pokročilý
Pokročilý
Príspevky: 340
Dátum registrácie: 24 Okt 2011, 10:00
Vek:: 29
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Hifi do V70 I. - ako na to?

Príspevok od užívateľa AttilaSVK » 27 Feb 2017, 01:34

Dnes som sa konečne dostal k aplikácii materiálu StP iSilver z Ruska, ktorý slúži na pohltenie viberácií. Ako prvý krok, som začal odmontovaním dverných panelov, kde som úspešne zlomil pár klipov {plac}, následne som začal aplikovať pláty StP. Začal som vonkajškom dverí, najprv výsekom pre reproduktor, potom jeho okolím. Následne som osadil späť reprák a zalepil som obvod montážneho rámu reproduktoru, aby som odstránil možnosť akustickej spätnej väzby - zároveň som týmto vytvoril ozvučnicu z dverí auta.
Snažil som pokryť aj najviac z vnútra dverí, avšak cez malé otvory pri zámku, resp. na spodku pod reprákom sa to celkom zle robilo, ale hlavne že tam niečo je. Pravda, mohol by som si dať viac námahy, ale fakt sa mi nechcelo odmontovať pohon el. okien.
Ako posledný krok som nalepil trochu StPčka aj na tapacír, hlavne na tie miesta kde nebol tlmiaci materiál od výroby.
Po opätovnom namontovaní tapacírov nasledovala skúška, ktorá prekonala moje očakávania. Vôbec som nečakal, že tie 16,5cm repráčiky dokážu zahrať také basy, aké mi zahrali. Samozrejme, nie je to náhrada za subwoofer, ale je to určite užitočné a myslím si, že dokonca by z StPčka benefitovali i tí, ktorí si nechajú pôvodné repráky, alebo tam dajú niečo lacnejšie, napr. Hertz DSK 170.

A takto vyzerá výsledok:
IMG_20170226_132206.jpg
IMG_20170226_132206.jpg (142.38 KiB) 4089 zobrazení
Koniec druhej časti, nabudúce pokračujeme zosilňovačom, ktorému pomôžeme sa nasťahovať pod sedadlo spolujazdca :)
Volvo V70 TDI 1998
Bolo: Mazda 6 sedan 2005, Volvo C70 1998, Mazda 323F 1993

Johnny55
Pokročilý
Pokročilý
Príspevky: 443
Dátum registrácie: 16 Júl 2010, 09:46
Bolo mu poďakované: 2 krát

Re: Hifi do V70 I. - ako na to?

Príspevok od užívateľa Johnny55 » 27 Feb 2017, 09:22

Ahoj,
pustil si sa asi do celkom (teda aspon pre mna ako neznalca :) ) náročnej prerábky :D
držím palce
ak som pochopil, ty tam chceš mať AUX vstup? Aké tam máš rádio?
S80 manual
B5204T4

Užívateľov profilový obrázok
AttilaSVK
Pokročilý
Pokročilý
Príspevky: 340
Dátum registrácie: 24 Okt 2011, 10:00
Vek:: 29
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Hifi do V70 I. - ako na to?

Príspevok od užívateľa AttilaSVK » 27 Feb 2017, 10:19

Je to len náročné na čas (teda aspoň mne), ako snáď každá práca s autom :)
Aux vstup tam už mám, autorádio Blaupunkt San Francisco CD70 (napriek roku výroby 2000) naštastie má možnosť použiť vstup CD meniča ako Aux.
IMG_20170218_171525.jpg
IMG_20170218_171525.jpg (97.24 KiB) 4071 zobrazení
Ale dnes mi má prísť "nové" autorádio Alpine TDA-7565R (až z Litvy), ktoré ladí viac s interiérom auta, oficiálne tam aux nie je, ale výrobca mi potvrdil, že ak káblik "interrupt" (prerušenie, slúži na stlmenie práve prehrávaného zdroja v prípade ak napr. zazvoní telefón) pripojím na 12V (teda funkciu aktivujem), môžem použiť vstup CD meniča ako aux.

Uvažoval som aj nad pôvodným rádiom, ale SC900 alebo 901 sa zháňa ťažko a do iného rádia Volvo by som nerád išiel.
Volvo V70 TDI 1998
Bolo: Mazda 6 sedan 2005, Volvo C70 1998, Mazda 323F 1993

Užívateľov profilový obrázok
AttilaSVK
Pokročilý
Pokročilý
Príspevky: 340
Dátum registrácie: 24 Okt 2011, 10:00
Vek:: 29
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Hifi do V70 I. - ako na to?

Príspevok od užívateľa AttilaSVK » 27 Feb 2017, 10:26

IgorS napísal:
AttilaSVK napísal:Dnes som sa konečne dostal k aplikácii materiálu StP iSilver z Ruska, ktorý slúži na pohltenie viberácií.
To si robil v tejto zime a vonku? Alebo v garáži? Možno je u vás na juhu teplejšie ale bez nahriatia by som to nerobil. Ono aj keď sa to tvári, že to dobre drží, ak podklad poriadne ale poriadne neodmastníš, nerobíš to v teple, nepritláčaš valčekom alebo koncom skrutkovača, na oblých miestach vo vnútri dverí (tie čo sa zahýňajú k oknu a visia dole hlavou) sa to zvykne, keď na to bude v lete piecť slnko a bitumen zmäkne, odlepiť a môžu sa nalepiť lepivou časťou aj na sklo alebo zámky. Toto som už totiž riešil. Minulý rok som vytlmoval dvere a kufor, a vymenil som komplet všetky reproduktory.
Bolo nejakých 10-11 stupňov a samozrejme v ohyboch som pritláčal materiál koncom skrutkovača (na iných miestach iba rukou, ale dosť silno - aspoň si to myslím), takže snáď to bude držať.
Volvo V70 TDI 1998
Bolo: Mazda 6 sedan 2005, Volvo C70 1998, Mazda 323F 1993

talent
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 92
Dátum registrácie: 08 Jan 2016, 01:12
Vek:: 56
Poďakoval: 4 krát
Bolo mu poďakované: 2 krát

Re: Hifi do V70 I. - ako na to?

Príspevok od užívateľa talent » 28 Feb 2017, 01:40

Ja by som si dovolil nesúhlasiť že osadiť zadné dvere je zbytočnosť.
práve tie mi v 960-tke orginál najviac basujú.Ani som nemusel nič upravovať.
´1996 VOLVO 960 Royal B6304F
2009 VOLVO XC90 3,2 B6324S
1998 VOLVO S70 T2,5 BT5254T
1994 VOLVO 858GLE B5252S išlo k synovcovi

Užívateľov profilový obrázok
AttilaSVK
Pokročilý
Pokročilý
Príspevky: 340
Dátum registrácie: 24 Okt 2011, 10:00
Vek:: 29
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Hifi do V70 I. - ako na to?

Príspevok od užívateľa AttilaSVK » 28 Feb 2017, 09:58

talent napísal:Ja by som si dovolil nesúhlasiť že osadiť zadné dvere je zbytočnosť.
práve tie mi v 960-tke orginál najviac basujú.Ani som nemusel nič upravovať.
Je rozdiel medzi subbasom (20 až do 80, možno do 100 Hz) a stredobasom (80-100 Hz až 400 Hz). Väčšinu stredobasového pásma ti zahrá snáď všetko vo dverách, ale na subbasy treba na to určený reproduktor. Problém je v tom, že do dverí sa plnohodnotné subwoofre osadiť nedajú (síce existujú v 16,5cm prevedení, ale kvôli hĺbke by sa nezmestili do dverí), a ak by sa dali osadiť, bol by problém s dverami, ako ozvučnicou. A všeobecne sa subwoofer do zadných dverí nedáva.

Nepotrebujem mohutné basy, ktoré budú triasť celým autom, ale chcem mať vyvážené frekvenčné spektrum, od nejakých 30-35 Hz až po 20-22 kHz (nie že by som počul nad 18,5 kHz, ale predsa :D) Nemyslím si, že to budem merať, stačí mi to podľa ucha.
Volvo V70 TDI 1998
Bolo: Mazda 6 sedan 2005, Volvo C70 1998, Mazda 323F 1993

talent
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 92
Dátum registrácie: 08 Jan 2016, 01:12
Vek:: 56
Poďakoval: 4 krát
Bolo mu poďakované: 2 krát

Re: Hifi do V70 I. - ako na to?

Príspevok od užívateľa talent » 01 Mar 2017, 01:19

Ja mám pasívny subwoofer Pioneer v uličke pred zadným sedadlom jazdím najčastejčšie sám.
Z kufra ho nebolo dostatočne počuť.
Samozrejme mám ho zapojený cez pekáč/zosík/.
´1996 VOLVO 960 Royal B6304F
2009 VOLVO XC90 3,2 B6324S
1998 VOLVO S70 T2,5 BT5254T
1994 VOLVO 858GLE B5252S išlo k synovcovi

Užívateľov profilový obrázok
AttilaSVK
Pokročilý
Pokročilý
Príspevky: 340
Dátum registrácie: 24 Okt 2011, 10:00
Vek:: 29
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Hifi do V70 I. - ako na to?

Príspevok od užívateľa AttilaSVK » 01 Mar 2017, 14:21

talent napísal:Ja mám pasívny subwoofer Pioneer v uličke pred zadným sedadlom jazdím najčastejčšie sám.
Z kufra ho nebolo dostatočne počuť.
Samozrejme mám ho zapojený cez pekáč/zosík/.
Celkom zaujímavé umiestnenie. Tiež jazdím väčšinou sám, takže by som teoreticky moho niečo také spáchať, ale najradšej by som mal všetko ukryté, aby to vyzeralo relatívne nevinne :) Na internete sa mi pozdávalo toto riešenie. Je to síce z V70 II., ale to nevadí.
v70sub.jpg
v70sub.jpg (116.95 KiB) 3959 zobrazení
Volvo V70 TDI 1998
Bolo: Mazda 6 sedan 2005, Volvo C70 1998, Mazda 323F 1993

Užívateľov profilový obrázok
nomad-lv
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 27 Aug 2014, 16:22
Vek:: 25
Bydlisko: Levice
Poďakoval: 2 krát
Bolo mu poďakované: 1 krát

Re: Hifi do V70 I. - ako na to?

Príspevok od užívateľa nomad-lv » 03 Mar 2017, 23:13

keď si tlmil dvere, tlmiace pláty si lepil aj na vonkajší plech? či len na vnútorný ako je na fotke?
Volvo s60 2.4 D5, D5244T, FWD, 120kW, M56, 12/2002, 490t+ km
Volvo s80 2.4 D5 D5244t15 AWD AT6 158kW 04/2015 100t km Inscription
Diagnostika Volvo Vida-Dice 0903 411 873

Užívateľov profilový obrázok
AttilaSVK
Pokročilý
Pokročilý
Príspevky: 340
Dátum registrácie: 24 Okt 2011, 10:00
Vek:: 29
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Hifi do V70 I. - ako na to?

Príspevok od užívateľa AttilaSVK » 05 Mar 2017, 19:49

Samozrejme, pláty som lepil aj na vnútornú stranu dverí (aj na "vnútorný", aj na "vonkajší" plech), teda aspoň tam, kam sa mi zmestila ruka, lebo sa mi nechcelo vyberať pohon okien.
Volvo V70 TDI 1998
Bolo: Mazda 6 sedan 2005, Volvo C70 1998, Mazda 323F 1993

Užívateľov profilový obrázok
AttilaSVK
Pokročilý
Pokročilý
Príspevky: 340
Dátum registrácie: 24 Okt 2011, 10:00
Vek:: 29
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Hifi do V70 I. - ako na to?

Príspevok od užívateľa AttilaSVK » 07 Mar 2017, 12:57

Včera som spojazdnil aj aux vstup. Na jednu záslepku pod prístrojovkou som vyvŕtal dieru pre prepínač, ktorý pripája vývod "interrupt / phone mute" z rádia na zem. V tomto režime, ak je nastavenie "MUTE" vypnuté na rádiu, sa aktivuje vstup z Ai-Net. Chcelo by to originálny prepínač, napr. na hmlovky (musí ale byť aretovaný), aby to vyzeralo ešte lepšie... ale nie je to zlé ani takto :)


Basy sú skreslené iba vo videu, žiaľ telefón to nezvládol :(
Volvo V70 TDI 1998
Bolo: Mazda 6 sedan 2005, Volvo C70 1998, Mazda 323F 1993

Užívateľov profilový obrázok
AttilaSVK
Pokročilý
Pokročilý
Príspevky: 340
Dátum registrácie: 24 Okt 2011, 10:00
Vek:: 29
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Hifi do V70 I. - ako na to?

Príspevok od užívateľa AttilaSVK » 12 Mar 2017, 23:50

Včera som úspešne zvládol ďalšiu etapu, montáž zosilňovača. S týmto som už mal čiastočne do činenia na Volve, na jednej (nie vlastnej) C70, z ktorého bol zosík vybrakovaný. Teraz som však musel natiahnuť aj napájanie, ale naštastie len pod sedadlo spolujazdca, kde potom končili aj všetky ostatné káble.
Prvým bodom bol už spomínaný napájací kábel priamo od batérie (po batérii prerušený poistkou samozrejme), ktorý som potreboval dostať dnu. Našťastie Švédi mysleli na všetko, a kúsok od riadiacej jednotky TRACS/ABS sa nachádza plastová hadička na tento účel, ktorý má druhý koniec nad pedálmi, kúsok od vnútorných relé. Na oboch koncoch sa nachádza gumenná prechodka, ktorú môžeme odstrániť, alebo vyvŕtať a pretiahnuť kábel cez ňu - na vonkajšej strane som to spravil, na vnútornej už nie.

Potom som vymontoval sedadlo spolujazdca, aby som mal lepší prístup, a pokračoval som demontážou dolnej časti stredovej konzoly, od lakťovej opierky po úložný priestor pod popolníkom. Ten som vlastne nevybral celý, len som ho posunul trochu dozadu, lebo som neprišiel na to ako sa dáva dole hlava radiacej páky :D Teraz boli na rade káble, ktoré som natiahol pod krytom dolnej časti stredovej konzoly až po miesto, kde sa na spolujazdcovej strane spája koberec a použil som jeden z pôvodných výrezov, zrejme k napájacím káblom el. sedadiel, ktoré tam neboli. (ani el. sedadlá, ani kábel - kupodivu predprípravu na vyhrievané sedadlá som mal).

Začal som uvažovať na miestom, kde uzemním zosilňovač. Chcel som použiť niektorú skrutku, ktorá drží sedadlo spolujazdca, ale očko na kábli bolo malé. Vtedy som si spomenul na dve diery, ktoré slúžia na uchytenie pôvodného zosilňovača a riešenie bolo na svete :) Pred uchytením samotného zosilňovača nasledoval test, ktorý dopadol veľmi dobre aj pri bežiacom motore (žiadne pazvuky z alternátora a podobné...). Ten starý črep (zosík Alpine 3554 z roku 1990) ma prekvapil zvukom, dynamikou a hlavne tým, že vôbec nešumí - aspoň ja som žiadny šum nepočul (čo sa napr. o Blaupunke GTA 4 Special sa povedať nedá). Ako uchytenie som položil kus drevotriesky približne o rozmeroch zosilňovača. Dosku som zasunul pod koberec, zosík som položil na koberec tak, aby bol na doske, a následne som ho prichytil štvoricou samoreziek. Keďže skrutky prechádzajú cez koberec, celá sranda zostáva na mieste. Viem, nie je to najlepšie riešenie, ale nič lepšie ma nenapadlo.

Ako posledný krok som káble poskracoval, nakrimpoval som vhodné koncovky, a namontoval som späť stredovú konzolu a sedadlo spolujazdca. Zosík má vstupy a výstupy otočené k prednej časti auta, ovládacie prvky vzadu, mám prístup ku všetkému aj bez toho, aby som musel sedadlo demontovávať...

Čaká ma už len subwoofer, ale bude to asi najnáročnejšia časť celej inštalácie. Neviem ale kedy sa tomu budem môcť venovať, pretože sa mi niečo v motore ozvalo, a dúfam že to nie je zotrvák...

Krátke video z priebehu prvej skúšky:
Volvo V70 TDI 1998
Bolo: Mazda 6 sedan 2005, Volvo C70 1998, Mazda 323F 1993

Napísať odpoveď